Forum Konu Dışı Özgürlük hakkında
1 2
7 Nisan 2009 21:37
Souvereign Jr
Öncelikle özgürlük hakkında içimden gelenleri söylemek için bu tip bir başlık açıyorum... demin bir başlıkta öpüşen çifti uyaran ve hatta öldüren bir yaşlı adamı görünce aklımdan bu satırları yazmak geçti...

Özgürlük öncelikle kişiden kişiye değişen bir kavram olmakla beraber , günümüzde başka taraflara çekilse dahi kimi zaman özgürlüklerimizin kısıtlanmış olduğunu fark ederiz... Çeşitli örneklerle konuyu açacak olursak eğer:

- Parkta veya sahilde el ele oturan çiftleri görüp uyarmak , uyarmayı geçtim dövmek hatta ateşli silahla vurup öldürmek, (bu özel hayata müdahaledir)
- Küpe takan gençleri uyarmak ve onları dövmek,
- Mayo reklamlarını kaldırmak,
- Heykelleri kaldırmak,
- Şortla gezen erkekleri uyarmak hatta dövmek,
...

Bu gibi örneklerle özgürlüğün ülkemizde olmamasını göstermiş oluyoruz... Ne sanata özgürlük var ne insana...

Mesela bir kadın başı açıkken , mini etekliyken bazı yerlerde dolaşamamakta , aynı şekilde bir erkek de şortla bazı yerlerde dolaşamamakta... bu tip mahalle baskıları ile biz babadan böyle gördük tarzı yaklaşımlar ile özgürlükler gitgide kısıtlanmakta...

Ayrıca türbanlı kızlar özgürlüklerimiz yok diyolar ya aslında onlar gene de özgür saymalılar kendilerini bi üst paragraftaki örneklerdeki gibi özgürlükleri kısıtlanmıyor kamu kurum ve kuruluşları hariç...

Ben hiç türban taktığı için dayak yiyen bir kız görmedim ama şort giydi diye etek giydi diye kezzap atılan , küpe taktı diye kulağı kopartılan , dayak yiyen onlarca örnek verebilirim...

İtalyan Pippa gelinlikle otostop çekerek dolaşırken tecavüz sonucu öldürüldü ve bütün Dünya ayağa kalktı... yani o şekilde dolaşamıyordu , özgürlüğü kısıtlanmıştı ve bir ahmakın yüzünden ülkenin adı lekelendi...

Ayrıca özgürlükler sadece insanlarla da ilgili değildir , ülkelerin de dışa bağımlı olmamasının sağlanması gerekmektedir özgürlüklerini sağlayabilmeleri için... Bugün gelinen nokta ise malesef olumlu yönde değildir...

Yani demem o ki insanlar özgür olmalılar , böylece özgür oldukları müddetçe daha bilinçli daha eşit olabilirler... halbuki ayrımcılık sadece kimlikle değil mahalle baskıları ile de gerçekleşmekte yukardaki örneklerde görüldüğü üzere...

İnsanlar bana göre istedikleri şeyi yapabilmeli tabi belirli kurallar çerçevesinde... Eğer bir adam karısını sokakta öpemicekse , el ele tutuşamıcaksa , yada küpe takan bir genç sokakta yürürken bu ne len denip, dayak atılmamalı... İnsanlar özel hayatlarını dilediği şekilde yaşayabilmeliler bence... Madem ülkemiz liberal olma yolunda ilerlemeli diyoruz o zaman herşey karşılıklı anlayışla olacaktır...

Mustafa Kemal Atatürk'ün özgürlük hakkında söylediği şu cümlelerle yazımı noktalıyorum:

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

Saygılar...
7 Nisan 2009 21:45
Cingöz Recai
bknz:ortaokulda özgürlük temalı kompozisyon nasıl yazılır:)
7 Nisan 2009 21:50
Efe Tunga
özgürlük diye birşey yok... hepimiz köleyizz.... sadece yasmak ıcın yasıyorus ... özgür olmak için hiçbir çaba yok.. yönetilen olmayı hakeedıyorus....
7 Nisan 2009 21:56
Neva ......
bu yazıya şunu yazasım geldi:)

Adamin biri bilge bir kral olmakla un salmis olan kralin yanina gider.
Krala sunu sorar:
'Efendim söyleyin bana, hayatta özgürlük var mıdır? '
Kral 'Elbette' der,
'Kac bacağın var senin? '
Adam soruya şaşirarak 'iki efendim' der.
Kral 'Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin? '
'Elbette' diye cevap verir adam.
Kral 'O halde hangi bacağın üstünde duracağına karar ver'.
Adam biraz düşünür ve sol bacaği üstünde durmaya karar verir.
'Tamam' der kral
'Simdi de öteki bacağini kaldır.'
Adam şaşırır 'Bu imkansiz kralım' der.
'Gördün mü?' der kral 'özgürlük budur.
Sadece ilk kararı almakta özgürsün.
Ondan sonrasında değil.'

o zaman napiyoruz:aldığımız ilk kararlara dikkat ediyoruz:)
7 Nisan 2009 21:57
Blabla Bla
ben insanlarn gerçkten özgür oldgu görüşüne katılmıyorm..düşünün bunu yaparsam elalem neder,bunu yaparsm biri gelir çalar m vurur mu,polis ceza mı yazar?.hadi çevreyi geçtm ailenizle ;bunu yapsm annem babam kızar mı üüzlür mü?aileyide geçtm kendinizi düşünün..içinzdeki sesi bunu yapmak bana yakışmz yada ,bunu yapmalıyım diye baskılamak..bunlr sadece birer soruluk örnekler,çoğaltılabilir..bunların arasında sıkışmışken nekadar özgürüz ki??herkese kulak tıkasakta içimzden gelen sese kulak tıkayamyz..ve uygn görüleni yaşars .bunu herkes için demiyorm ama dürüst olursk hepimiz böyle yaşyorzdr..gerçkten özgürlük ..bence yook..!
7 Nisan 2009 22:03
Souvereign Jr
anlayacağın dilde anlatmak istedim taner can

uzun diyip okumuyon çünkü hatta okumadığından da eminim bunu... başlığı ben değil de başka birisi açsaydı sonuna kadar okuyup +yı basacağına da eminim...

cingöz ®e©ai demis ki:
7 Nisan 2009 22:06
Neva ......
Kahrolsun Özgür Düşünmeyenler Özgür Düşünceye Diken Ekenler...
7 Nisan 2009 22:16
Aşk Pirin
özgürlük yok tur kişi görevleri ni yapmalıdır.
7 Nisan 2009 22:22
bragolruin
yaşadığın yerin değer yargıları ölçüsünde özgürsündür ve bu da bulunduğun yere göre değişir.burada yanında erkek olan bir kıza bakman kavga sebebiyken, virginia'da adamın karısını dansa kaldırabilmen; yazlık yerde sokakta mayonla gezerken başka yerde bunu yapamayacağın gibi.
7 Nisan 2009 22:33
Cingöz Recai
aslında özgürlük var sayılır, minervanın verdiği örneğe paralel olarak sorumluluk alabildiğin kadar özgürsündür.
eğer yaptıklarının, düşüncelerinin, davranışların tüm sorumluluğunu yüklenebilirsen tamamen özgürsündür
ama insanlar genelde özgürlük isterken bu sorumluluğun olmaması isterler, bu yüzden özgürlük yokmuş gibi gelir bize.

özgürlüğe fizik yasaları bile sınır cizemez, mevcut bildiğimiz fizik yasalarını acıklayamadığı durumlar da söz konusu. demem o ki oaly kafada bitiyor biraz

ama öte yandanbaakrsak hali hazırda senaryosu yazılmış hayatları yaşıyoruz gerçek anlamda seçme şansımız yok, zaten seçeneklerin hepsi önceden belirlenmiş. Adını hatırlayamadığım bi yazarın tabiriyle big circle-bigten eminimama circle değildi sanki neyse- belirliyor. yani dünya şartları sosyoekonomik durum, siyaset filan cart curt tarafından sınırları verilmiş alanlarda yaşıyoruz, sergilediğimiz tüm davranışlar, aldığımız tüm kararla,verdiğimiz tüm tepkiler, bildiğimiz her şey önceden kararlaştırılmış der aynı yazar. bu kararları kimin ne zaman aldığını pek sölememiş ama bunların belirli kanallarla- işte ekonomik ilişki olsun, kitaplar olsun, medya olsun-insanlara, bize empoze edildiğini söylüyor

adı unuttum ama aslında çok severim o yazarı balkan kökenliydi sanırım,düşüncelerine katılıyorum bizim alternatif dediğimiz şeyler ya da çözüm olarak gördüğümüz şeyler sistemin bizim düşünmemize müsaade ettikleri şeyler zaten. biraz karışık oldu farkındayım ama

demeye çalıştığım şey, o yazarın bahsettiği big circle'ın izin verdiği oranda ve yine aynı şey tarafından karar verilmiş olan sorumlulukları üstelenebildiğimiz oranda özgürüz
7 Nisan 2009 22:48
Abcdefg Abcdefg
aklımdan geçeni yazmışsın...:)

cingöz ®e©ai demis ki:
7 Nisan 2009 22:51
Abcdefg Abcdefg
özgürlük emek ister...

klişeciyim evet..:)
1 2