Forum Kampüs / Kariyer mühendis olmanın avantajları & dezavantajları
1 2 3 4 5 6 7 8
29 Eylül 2008 16:02
Mehmet Hzr
merhaba arkadaşlar,

şu an lisede okumakta olan bi genç kardeşimizi aydınlatma ve ödevine yardımcı olma adına, şu sorunun cevabını merak etmekteyim :

Mühendis olmanın avantajları ve yararları nelerdir ?
Dezavantajları ve olumsuz yönleri nelerdir ?

benim gibi hala okumakta olanlar dışında, çalışmakta olan arkadaşlar da kendi tecrübelerinden, kendi mühendislik dallarından yola çıkıp cevap verirlerse süfer olur.
29 Eylül 2008 16:07
fishman6
ne mühendisi olacagına bağlı
29 Eylül 2008 16:07
ß.
muhtemelen kız istemeye gittinizde mutlaka werirler:S
29 Eylül 2008 16:09
Çiğdem Yıldız
muhendis olmanin avantajlarindan biri analitik dusunce yapisini gelistirebilecek, cok yonlu dusunmeye uygun tasarimlarin icinde yer alabilmek ve bunlari olusumuna katkida bulunabilmektir.
surekli gelisen ve degisen teknoloji icerisinde, muhendislik calismalarinin katkisi dusunulurse hic de kucumsenmeyecek bir etkiden sozedilebilir..
sevdigin bir muhendislik dalinda egitim almis ve de calisiyor isen verecegi mutluluk da avantajlarindan birisi sayilabilir belki :)
29 Eylül 2008 16:13
Mehmet Hzr
evet, bu cevap gibi olursa çok yararlı olur, gerçekten teşekkürler..

diğer mesleklerle karşılaştırıldığında, kendini geliştirmiş bi mühendisin maddi kazanç hanesini de avantajlı yönler arasında sayıyorum ben de :)

cigdém demis ki:
muhendis olmanin avantajlarindan biri analitik dusunce yapisini gelistirebilecek, cok yonlu dusunmeye uygun tasarimlarin icinde yer alabilmek ve bunlari olusumuna katkida bulunabilmektir.
surekli gelisen ve degisen teknoloji icerisinde, muhendislik calismalarinin katkisi dusunulurse hic de kucumsenmeyecek bir etkiden sozedilebilir..
sevdigin bir muhendislik dalinda egitim almis ve de calisiyor isen verecegi mutluluk da avantajlarindan birisi sayilabilir belki :)
29 Eylül 2008 16:13
Mehmet Hzr

mühendislik dalı ile ilgili bir kısıtlama yok, ama senin aklında herhangi birisiyle ilgili fikir varsa, paylaşmanı isterim.

fishman6 demis ki:
ne mühendisi olacagına bağlı
29 Eylül 2008 16:16
onur(feyk)
makina mühendisligini seçmesin hoca :D
Çiğdem Yıldız
dezavantajlarini yine kendimden ornekleyeyim :)
ailenden cok cok uzakta, colun ortasinda bir santiyede, gercek hayattan uzaklasmis bir hayati bir sureligine de olsa kabul etmen gerekebilir :)
ama bunun da deneyim, birikim icin oldugu dusunulerek ve gecici bir zaman dilimi oldugu kabullenilerek uzerine gidilebiliyor :)
kuyruklurockyildizi
ben üniversitede araştırma odaklı çalıştığım için, uğraştığım tek şey laboratuvardaki işlerim. Onun dışında işçiymiş, teknikermiş, şefmiş,müdürmüş kimseyle uğraşmıyorum. elindeki alet edavat-sarf malzemeler veya kullandığın cansız her ne varsa inan ki insanlarla uğraşmaktan daha kolay. Piyasada mühendis olsan normal işlerin dışında birsürü insan ve dolayısıyla bir sürü derte kafa yorman gerekecek. O yüzden mühendsinin avantajı-dezavantajı çalıştığı kurumla alakalıdır. Örneğin devlet işi ise maddi anlamda tatmin olman çok güç. dışarda olsan belki ilk başlarda az maaş alırsın ama tutturursan ii para kazanırsın.
29 Eylül 2008 16:17
onur(feyk)
çöl ? hangisi çigdem ? nasıl bi iş yapıyorsun merak ettim ?
29 Eylül 2008 16:17
onlyangel
herişyerinde diikkat çeken patronun en çok ilginii gören elemna olur ne olursa olsun bir inşaat muhendisi çok rahatlıkla bi yazılmım fırmasında çalışabilir we sadce gonderdiği maillerle (we bu şekilde satış muhendisi olur) patronla arasında harika bi iletişim sağlar çünkü mühendistir yaşadım biliorum !!!
29 Eylül 2008 16:18
Çiğdem Yıldız
shell e ait bir projenin asu insaatini yapiyoruz.
qatar dayim.
1 2 3 4 5 6 7 8