Forum Müzik Kafa sesi(falset) nedir?
1 2
27 Eylül 2007 02:25
karmakarisik
Yine müzikle ilgili başlıklar altında ufak bir çocuğun sesinin inanılamıycak kadar yüksek, güçlü, nefes kesici, yuh dercesine vs. olduğu gibi mesajlar atılmış. O başlık altında ufak düşüncelerimi belirtmiştim ancak üzerine başka başlıklar açılınca yadıklarım okunmadı ya da okumazdan! gelindi... Yeni üye olduğum için ancak şuan başlık açabildim.

Konuşmak, tartışmak ve bilgisine gerçekten sahip olmak istediğim konu şu; kafa sesi gerçekten nedir? Okullarda adı geçen kafa sesi anlamı ne kadar çelişkilidir? Erkek yaptığı zaman kafa sesi ama kadın yaptığı an 15 oktav sesim var olan şey aslında nedir? Müzik okuyan arkadaşlarımızdan özellikle yardım istiyorum bu konuda!
27 Eylül 2007 02:27
karmakarisik
bahsi geçen muhteşem çocuğun konu başlığı:

http://www.ortakantin.com/forum/14471
27 Eylül 2007 02:41
Xxxxx Xxx
kafa sesi bildiğim kadarıyla (bilimsel bir açıklama değil, yani cümlelerim öyle değil,sadece bildiğimi aktarayım) sesin gırtlaktan değil de kafa boşluklarını kullanarak, zorlanmadan üst notalara rahatça ulaşacak biçimde kullanılmasına yarayan bir tekniktir.
göğüs sesi ve kafa sesi diye ikiye ayrılır şarkı söylerken çıkardığımız sesler
27 Eylül 2007 02:43
Xxxxx Xxx
yani sesi normalde yaptığımız şekliyle göğüsten değil de kafadaki boşluklardan rezonans yoluyla çıkarmamız işlemidir.
27 Eylül 2007 02:48
karmakarisik
peki ya neden erkek söylediği zaman kafa sesine geçtiğinde hooopp orda dur senin sesin buraya kadar oktavın 2.5, kız yaptığında kafa sesine geçse bile rahat ol devam 10a kadar yolu var deniyor? ::):)
27 Eylül 2007 03:03
Xxxxx Xxx
orada bir kavram kargaşası var,
genelde kadın sesi daha tizdir, genelleme olarak bakarsak,
o tizlere bir erkek ancak kafa sesiyle çıkar, ve kafa sesi oktav hesabında hesaba katılmaz yanlış hatırlamıyorsam. ama kadın o sesleri göğüs sesiyle de çıkarabilir.
ama bu o kişinin ses türüne göre değerlendirilmeli. sopranoysa mesela göğüsten verebilir gayet tiz bir ses...
27 Eylül 2007 03:07
Xxxxx Xxx
ama müzikçiler gelirse başlığa sevinirim, yanlış bilgi vermekten korkuyorum
27 Eylül 2007 03:11
karmakarisik
haklısın oktav hesabına gerçekten katılmaması gereken bir durum... keşke herkes bunu bilse, aslında bilgiye sahibiz ama şaşırdığım şey yani en basit örnek verdiğim linkte kafa sesi kullanmış çocuğa bu kadar övgüler yağdırılıyor.. Oysa 20li yaşlarda olan bir erkek bile kafa sesini kullanarak hemen hemen aynı seslere çıkabilir ki bu o çocuğun yaptığından daha zor olması gerekir..
30 Mayıs 2010 17:03
Emre Çakıcı
Karmakarışık isimli arkadaşım, seni bir kavram kargaşasından kurtarmak isterim. birincisi açtığın başlığın isminden kafa sesi ile falsetto nun aynı şey olduğunu düşündüğünü görüyorum. Fakat ikisi aynı şey değildir.

Birer örnekle açıklayayım:
80 lerden dinlediğin müzikler varsa Scorpions ve Skid Row dinliyorsundur. Scorpions'ın vokali Klaus Meine ve Skid Row'un solisti Sebastian Bach'ın sesleri high-pitch diye sınıflandırdığımız seslerdendir. Yani ince,tiz notalara çıkmaya yatkın sesler. Genelde bu tarz sese sahip olan insanlar kafa sesi ve falsettoyu kullanır.

Mesela:

Skid Row - I remember you , 18 and life , in a darkened room gibi şarkılarda sebastian bach'ın muhteşem çıkışları vardır. Bu çıkışlar Kafa Sesi ile yapılmıştır. Kafa sesiyle ince notalara çıkılırken ses hala güçlü ve serttir.

Falsettoyu ise sana şöyle tabir edeyim. Kadın taklidi yaparken kullanılan ince sesi düşün. İşte bu falsettodur. Ve muhtemelen ses açma yaparken hissediyorsundur. Önce kalın ses için göğüs sesini kullanırsın, sonra orta sese geçersin. Daha sonra ince notalara gittikçe orta seste zorlanırsın ve sonunda bir noktada miyavlamaya benzer bir ses çıkar. Kadın taklidi yaparken kullanılan o ses. Kafa sesi kadar güçlü ve sert olmadığı için buna ben miyavlama diyorum. İşte o miyavlamaya falsetto diyoruz. Falsettoyla kafa sesini böyle ayırt ederiz.

Örneğin Muse grubunun solisti de bolca Falsetto kullanır. Yada Mika'nın Relax şarkısının nakaratı ( Relax, take it easy... bölümü) tamamen falsettodur. İstersen örneğini verdiğim şarkılara bak, böylece aradaki farkı çok daha rahat anlayacaksın.

Muhtemelen sen ses açma sırasında o miyavlamaya yani falsettoya kaçtığında sana hop, dur bakalım orda, senin sesin bu kadar diyorlardır. çünkü falsettoyu çok sık kullanmayız. İnce notalara çıkarken kafa sesi kullanırsan kimse sana tamam senin sesin bu kadar deyip durdurmayacaktır. Kafa sesinin nasıl çıkarıldığını tam olarak ben de bilmiyorum. Bir kaç önerim var ama.

Örneğin nefesini diyaframa almalısın. Ve en önemlisi, ince seslere gittikçe o sesleri çıkarmak için sesini yükselt ve karnını kas. Bağırarak çık o notalara. Zorlandığın noktalarda dur, daha sonra tekrar devam edersin ama fazla zorlama, sonra boğazın tahriş olabilir.

Bağırarak çık ve sesi kafanda hisset diyorum, çünkü o seslere kafa sesiyle çıkamazsan sesin falsettoya kaçar. Mümkün olduğunca falsettoya kaçmamaya çalış :=)

Umarım yardımcı olabilmişimdir dostum :=)
30 Mayıs 2010 23:01
Borderline 00
işte bu başlık ilginçmiş. hımmm
31 Mayıs 2010 00:45
Recluse ...
kafa sesi genelde ayaktaki kaşınmaya bağlı olur ..ortopedik ayakkabı giymeyen kişiler de sıkça görülmedği gibi bazıları gelir bazı bazı ama ispirto bazlı az hiçbişeyde bekletilmemiş defolu bir ayakkabı kafa sesine iyi gelir ...kafa sesi
31 Mayıs 2010 00:48
!!! ..
kafa sesi kaf dağlarında yetişmiş insanlarda 3 15 basan douş kıvamında gelişmiş olup bu konuyu kafaya alanların da arkasından konuşucak kadar haysiyetsiz bir sestir.herkesin tuttuu kendine
1 2