Forum Müzik hikayesi olan şarkılar
1 2 3
20 Ağustos 2007 20:54
Şeytan Uçurtması
bir hikayeye yada efsaneye sahip olan şarkılar.
gerçek yada efsane.paylaşın bakalım bildiklerinizi...

eagles- hotel california
hazin bir hikayesi vardir bu sarkinin,birbirlerine cilginlar gibi asik olan iki gencin hikayesidir bu sarki aslinda, bu iki gec birbirini cok seviyordur, leyla ile mecnun misali, fakat aileleri karsidir bu beraberlige, bu iki genc sik sik bulusup bu otel odasinda birlikte olurlar, bir gun birbirlerine soz verirler,bulusma yerine gelmemelerinin tek sebebi olum olmalidir diye, yalnizca birbirlerini seveceklerine dair, yine boyle bir gunde kiz onceden gelir otel odasina, bekler bekler ama cocuk gelmemistir, oysa soz vermistir ona, kiz;cocugun soylediklerini dusunur bir an ve caresiz bir sekilde ne yapacagini dusunur, bekler,bekler bekler, ama kimseler gelmemistir, oysa cocuk gec kalmistir ve kostura kostura sevgilisinin yanina yetismeye calisir, bir trafik kazasi yapar bu sirada ve hayatini kaybeder, kiz ise onsuz yasamaktansa olmeyi tercih eder ve ona soz verdigi gibi yanina gider, asar otel odasinda kendisini, hayatina son vermeden evvelde otel odasinin kapisina bu sarkinin sozlerini yazar.uzunca bir sure bu otelin odasi kimselere kiralanmaz, birbirini seven iki gencin anisina, gunun birinde eagles cikagelir , o otelde kalmak ister fakat bos oda yoktur, bos olan tek oda bizim iki sevgilinin odasidir, resepsiyondaki kiz durumu izah eder, bu odanin hikayesini anlatir, eagles bu odayi gormek ister, cikarlar odaya, hicbirseye dokunulmamistir, kapinin arkasinda bu sozleri goren eagles hikayesindede etkilenmistir ve sarki yapar bu sozleri...

the beatles- yesterday
bu parçanın ortaya çıkışı da şöyle olmuş..
bir sabah paul mccartney dilinde bir melodi ile uyanmış..parçayı kendi kendine tekrarladıkça, bunun başka birileri tarafından söylenen bir parça olduğu hissine kapılmaya başlamış ve sonunda grup arkadaşlarını çağırararak dinletmiş.
onlar böyle bir parça olmadığını, ilk defa duyduklarını söylemişler. ancak sözleri ilk söylediğinde, sahanda yumurta/ bayılıyorum yavrum o bacaklara şeklindeymiş. bestenin daha önce yapılmadığına ikna olunca oturup şu andaki sözleri yazmış.

bob dylan-one more cup of coffee

ne kadar dogru bilemiyorum ama
şimdi bu bob amca 2 arkadaşi ile beraber bir evde takılıyorlarmiş
soğukmuş paraları da yokmuş
ve elemanlardan biri cok hasta imiş
durmadan bi kahve iceyim of diyip
sayiklamakta imiş
işte kiz kardeşim böle idi
babam bole idi falan diye sayikliyormuş
ve ah kahve ah kahve diyormus ardindan
bob ve arkadasi
cikmislar disari bir kahve bulabilmek icin
donduklerinde
arkadaslarini olu bulmuslar...

metallica- fade to black

83 yılında ekipman ve sahne alet edevatıyla dolu kamyonlarının çalınması akabinde -sadece deri ceketleriyle ortada kalan grup üyelerince o anki ruhiye içinde yazılmış, hem hüzünlü, hem sinirli, hem acıklı, hem de gazlı bir şarkıdır..


20 Ağustos 2007 20:57
Sz Sz
james blunt - goodbye my lover..
sizi bilmem ama benim için hikayesi önemli..
:)
20 Ağustos 2007 21:00
Şeytan Uçurtması
banada öyle gedli bob' un olay :)
20 Ağustos 2007 21:18
goygoycu
Pearl Jam - Jeremy

Eddie Vedder gazetede gördüğü bir ilandan etkilenerek yazmış, (1991)
lise öğrencisi jeremy ingilizce derslerinden birine geç kaldıktan sonra, hocası git geç kağıdı getir demiş. Bu da çıkmış, elinde silahla geri dönüp sınıfın önünde intihar etmiş...
20 Ağustos 2007 21:20
Şeytan Uçurtması
nirvana - poly

1987 temmuz'unda, tacoma'da on dört yaşında bir kız çocuğu, gerald friend isimli bi herif tarafından kaçırılır. adam, küçük kızı evinin tavanına ters şekilde astıktan sonra ona, günler sürecek bir tecavüz ve işkence girişiminde bulunur. işkence aracı olarak tıraş makinesi, deri kırbaç, sıcak mum gibi psikopat objeler kullanmıştır. ve daha sonra birgün, arabada beraber giderlerken arabanın benzini biter. bunu fırsat bilen kız, bir yolunu bulup kaçar ve kurtulur. adam ömür boyu hapse mahkum edilmek üzere tutuklanır...

ve kurt cobain olaydan o kadar etkilenir ki, bunu bir şarkı haline getirmeye karar verir. zaten birçok şarkısında tecavüz konusunu işleyen cobain, küçük kızın hikayesini de o kervana katmaktan çekinmez.. kızın ve şarkının adı, polly'dir...
20 Ağustos 2007 21:21
Martin Eden
hepside güzel sarkılar:)
20 Ağustos 2007 21:24
£hl-i keyf
unlu bı sarkıcı hatun
benı manıtası ılan etse butun sarkıları
gercek hıkayelerden olusur:D
20 Ağustos 2007 21:31
Bitli Kedi
Falco - Jeanny

80 lerin ve 90 ların başlarının en popüler avrupalı yorumcularından biriydi falco.
acı bir olay sonucu hayatını kaybetti...
falco, jeanny adlı ünlü şarkısında bir kazada ölen sevgilisini ve duyduğu acıyı anlatmaktadır.
fakat kendisi de bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir işin ilginci...


bir rivayete göre de aslında falco'nun sewgilisi jeanny sübyancı bir sapık tarafından tecavüze uğrayıp öldürülür.
cesedi bulan falco olduğu için cinayeti onun işlediğine inanılır we falco sewgilisini öldürmekten hüküm giyip hapse girer.
Jeanny şarkısını da hasipte iken hem sewgilinin ölmesine duyduğu üzüntü hem de herkesin onu katil sanmasına duyduğu üzüntüden ötürü kaleme alır ve hapisten çıktıktan sonra bu şarkıyı seslendirerek 80'ler Almanya'sında inanılmaz bir şöhrete kawuşur.
We günümüzde Falco'nun Almanca Rap'in öncüsü olduğuna inanılıyor.
20 Ağustos 2007 21:32
Bitli Kedi
Brotherhood Of Man - Save Your Kisses For Me

şarkı çok eski olmasına rağmen bu yakınlarda bir otomobil firmasının reklamlarında kullanması ile tekrar canlanmış oldu.
İşin ilginci ise şarkı,1976 yılında birleşik krallık adına yarışan brotherhood of man grubunun, her ülkeden ortalama 9.647 puan alarak eurovision tarihinin en iyi birincisi olmuş şarkısı olması.

takipçileri ortalama 9.47 puanla 1982-almanya ve 9.457 puanla 1997-ingiltere'dir.

günümüzde eurovision'a yeni dahil olan bir dolu doğu bloğu ve balkan ülkesinin komşularına oy vererek puanlamanın tadının içine etmesi ve katılan şarkıların gitgide basitleşmesi faktörlerini göz önünde bulundurursak, bu rekorun kırılmasının mümkün görünmediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

not: 1976 yılında fransa adına yarışan Cathérine Ferrey ise her ülkeden ortalama 8.647 puan alarak eurovision tarihinin en iyi ikincisi olmuş.

20 Ağustos 2007 21:35
Bitli Kedi
Bonnie Tyler - Total eclipse of the heart

sanırım dinlediğim şarkıların arasında hikayesi en ilgin olan parça bu olsa gerek.
Riwayetlere göre bu parça dünyanın en zor oluşturulan parçası olarak tarihe adını yazdırmayı başarmış.
Neden mi?
En başında parçanın sözlerininyazımı 2 ayı aşan bir süre zarfında gelişmiş(jim steinman imzası taşıyan bir şarkıdır).
Daha sonra sözlerin melodiye dökülmesi Tam 8 ay sürmüş (bu yüzden parçanın melodisini ve notalarını çıkartmak bir hayli zor).
Şarkıyı Bestelemek we seslendirecek şarkıcıları seçmekte bi hayli zor olmuş we 6 ay boyunca şarkı için şarkıcı taraması yapılmış.
en Sonunda şarkı için en uygun seslerin Bonnie Tyler ve Meat Loaf'un olduğuna karar verilmiş.
Tabi ikiliyi de bir araya getirmekte pek olay olmamış we tam 4 ay sonra yani 2 yılın son günü ikili nihayet stüdyoya girerek şarkıyı seslendirmiş.
Hikayenin En ilginç kısmı ise 2 yılda oluşturulan bu parçanın stüdyo kaydının sadece 20 dk sürmesi...
20 Ağustos 2007 21:35
Şeytan Uçurtması
the beatles- hey jude

paul mccartney, anne babası yeni ayrılmış olan julian lennon ile bol bol vakit geçirmektedir. ve birgün, küçük çocuk için bir şarkı bestelemeye başlar. şarkının adı, hey jules'dur ilk başta. ve daha sonra jules kısmını, kulağa daha iyi geldiği düşüncesiyle, hey jude olarak değiştirir. ve ardından, yaptığı yeni besteyi john lennon'a sunar. the movement you need is on your shoulder dizesini, şarkıya yakışmadığı gerekçesiyle çıkarmak ister ancak lennon onu engeller. çünkü şarkının içindeki en anlamlı dize, budur lennon'a göre.. dizenin, şarkı içinde tek kafiyesiz satır olmasının nedeni de budur...
20 Ağustos 2007 21:35
Bitli Kedi
Yüksek Yüksek Tepeler

Eski zamanlarda Malkara’da 15 yaşlarında Zeynep isimli güzel bir kız vardır. Bir gün köyde Ağa’nı bir düğünü olur. Düğünde eğlenceler ve at yarışları yapılır. At yarışlarına uzaklardan gelen Ali adında bir genç te katılır. Ali gönlünü düğünde gördüğü Zeynep’e kaptırır. Köyüne dönünce babasına Zeynep’i istetir. Ali’nin Köy’ü uzak olduğundan Zeynep’in ailesinin pek gönlü olmaz ama gönüllü gönülsüz verirler. Düğün yapılır, Zeynep Aili’ni köyü’ne gelin gider. Ancak ailesinden ayrı olmaya alışık olmayan Zeynep tam yedi yıl ailesini göremez. İçindeki hasret büyüdükçe türküler yakmaya başlar, düğünlerde söyler. Zeynep’in kocası Ali’de bu duruma aldırış etmez, yeri geldilçe Zeynep’i döver, O’nu hor görür. Zeynep üzüntüsünden hastalanıp yataklara düşer. Çevredekiler en sonunda dayanamayıp Zeynep’in anasını, babasını çağırırlar. Annesi bası geldiğinde Zeynep onlara bu türküyü mırıldanır ve bir daha da iyileşemez. Bu duruma çok üzülen çevresindeki halk bu türküyü dilden dile günümüze kadar aktarmıştır.

1 2 3