Forum Güncel Olaylar Dış Dünya'nın Türkiye'ye Bakışı
1 2
18 Ağustos 2007 23:35
cush
Bu konuyu ciddi bir konu olarak gördüğümden tartışmaya açmak istedim,ben bu konuda fazla iyimser değilim yani dış dünya tarafından Türkiye'ye hiç de iyi bir gözle bakılmıyor.Türkiye'yi terörist devlet olarak göreni mi ararsınız,geri kalmış afrika ülkelerine benzeteni mi arasınız ya da Türkiye'yi bir arap devleti ve Türk insanını da arap zannedeni mi arasınız?Bunların sayısı oldukça fazla.
Bugüne kadar her ülkeden,her topraktan ve her milletten birçok insana Türkiye hakkındaki düşüncelerini sorduğumda almış olduğum olumlu cevap sayısı çok azdı.Birçoğu Türkiye'nin adını bile duymamıştı,kalanları ise bana kötü ve sert eleştiriler yöneltmişti.Hatta ben TÜRKÜM dediğimde siz arapsınız ve pissiniz gibi laflar söylemişlerdi.
Hatta birçoğu da sadece Türk olmam gerekçesiyle benimle konuşmak istemediklerini söylemişlerdi.

Gelelim bu konuda ne yapmamız gerektiğine:
Sizce sorun ne?Neden bu şekilde bir düşünceye sahipler?
Türkiyemiz dış dünyaya yeterince ve gerektiği gibi tanıtılmıyor mu?Onlara Türkiye ve Türk insanı hakkında yanlış şeyler öğretildiği kannatindeyim ve bunlar da bilinçli yapılan şeyler tabiki.Bu konuda benim önerim yabancılarla konuşurken Türk insanını örnek bir insan olarak tanıtmaktır.Onları bize düşman etmek yerine Türk hayranı yapacak kadar kendimizi dış dünyaya ifade etmeliyiz ve bunu da her alanda göstermeliyiz.Mesala size bir örnek vereyim konuştuğum bir alman da bana Türkleri sevmediğini söylemişti nedenini sorduğumda ise bir maçta Türk taraftarların taşkınlığını söylemişti ve bundan dolayı da Türkleri de hiç sevmediğinden bahsetmişti.Gördüğünüz gibi en ufak bir yanlışımızla bile düşman kazanıyoruz.Bunun için Türkiyemiz adına uluslararası arenada daha dikkatli olmalıyız.
19 Ağustos 2007 00:40
flegmatik
Türklerle Arapları karıştıranları çok eleştirip kınamak yerinde değil
Din ve coğrafya önemli etkenler, benzerliklerimiz çok.
Siz Güney Amerika'da hangi ülkeler Portekizce hangi ülkeler İspanyolca konuşuyor ezbere biliyor musunuz ?

öte yandan, dünya kupası üçüncülüğü, eurovision birinciliği filan derken sempatimiz artmıştır tahmin ediyorum.

19 Ağustos 2007 00:51
rus ruleti
açıkçası ülkemizin son yıllarda gayet iyice tanıtıldığını düşünüyorum futboldaki eurovisiondaki başarılarımız olsun sonra dünya güzeline sahip olmamız falan..bu etkenler sayesınde bence çokça ismimiz duyuldu bu tepkilerde insanların kafasındaki önyargıdan kaynaklanıyor bence..doğulu olmanın getirdıiği dezavantaj en basitinden kendi ülkemizde bir istanbullunun doğuda yaşayan insan için bakış açısı onlar aynı toprakta aynı milletler ama çok farklı görüyorlar da biz doğulu olarak batılıya mı sempatik görünücez..birde insanları birbirine kaynaştırmakta dinde çok önemli faktör bizim farklı dine sahip olmamız onlardan ayırıyor yaşantılarımız kültürlerimiz...ama buna rağmen hala ülkemize gelmeye devam edyorlar işte bende bunu anlamıyorum...ülkemin her nimetinden faydalanıp sonradan pis türk demek bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yani..
19 Ağustos 2007 01:29
cush
diger milletler ülkem hakkında ne düşünüyor skimde bile degil

Haklısın ama ortada dışa bağımlı bir Türiye var,bugün birçok insan sırf bu düşüncelerinden ötürü Türkiye'ye gelmiyor.Tatil için atıyorum 5 milyon kişi gelecekse 3 milyon geliyor.Bu da Türkiye'nin kazanacağı parayı azaltıyor.

Türkiye'nin birçok alandaki reklamı bu şekilde saf dışı bırakılıyor.İnsanların gereksiz yere ülkemize düşmanlık beslemesi bile bunu iplemem için yeterli bir sebep.

Birçok alanda onlara ders verecek nitelikte bir ülkeyiz ama ekonomik güç ve beyin yıkama ile bu, bize karşı uyguladıkları psikolojik bir savaş.
Savaşlar sadece askeri açıdan olmuyor maalesef,insanların düşünceleri onların silahlarından bile daha büyük bir tehlikedir bizim için...
19 Ağustos 2007 13:38
flegmatik
bu çok da önemli bi husus degildir abi, herkes kendi genel kültür seviyesine göre bişeyler düşünüyodur Türkiye hakkında

benim aklıma litvanya diyince basketbol dışında bişey gelmiyo ya da sırbistan diyince bosna'daki katliamlar geliyo.
liberya diyince sadece bi zamanlar milan'da oynayan weah geliyo aklıma.

israil diyince isteyen filistin'de katliam yapan bi ülke olarak bilir. isteyen zamanında eurovision'a travesti sokup kazanmışlardı diye hatırlar.

bi de 'türkiye hakkında belgesel yapmışlar hep türbanılıarı cekmisler' geyiği var
ee ülkenin bi gerçeği, nasıl lanse edeyim ülkenizi ?
19 Ağustos 2007 14:34
Asdf Asfdas
tüm dünya önyargılı aslında hepsi tukaka türk insanı süper demek de saçma.. hak veriyorum dış dünyaya çevreme bakınca.. neyiz ki ne desinler yani..
20 Ağustos 2007 11:07
armand
HEPSİNİN TAAA AQ BEN!!
FRANSADA çocuğa tecavüz ederler AMERİKAN başkanı kendi sekreterini... yine AMERİKADA zenci beblere tecavüz ederler RUSLARI zaten hepimiz tanıyoruz ARAPLAR kendi liderini satar İNGİLİZLER dünyanın ençok gay olan ülkesi AVRUPA AVRUPA diye hoplarlar amerikaya gelince kancık köpek gibi tırsarlar.. YUNANLAR uçakla girip girip geri kaçarlar çakalın aslanla oynadığı gibi IRAKLILAR amerikaya yalakalık yapıp sonrada istila edilince zırlarlar. BULGARİSTAN türkiyeye nasıl uyuşturucu soksak diye kara kara düşünür.. GÜNEY KIBRIS hala ezikliğin acısını çıkarmak için türkleri aşağılamaya çalışır ULAN BEN SİZİN GİBİ İNSANDAN NE BEKLERİN SİZ KİM OLUYOSUNUZDA BİZE DEĞER BİÇİYOSUNUZ ŞEREFSİZLER!!!! değer biçiyolarda ne ooluyo?? gelip bana bir gram faydasımı olacak pezevenklerin?? burada bi forum vardı TÜRK OLMAK diye açın okuyun.... s....m hepsinin sülalesini 7 ceddini...
5 Ocak 2010 11:09
aykaankol
her şeyden önce tarihimize düşman olduk ları için bizi sevmiyecekler yanlız bizim apmamız gereken bence önce bu memurların kendilerine çeki düzen vermesi sürek lı dışardan borç alınmamalı dış borçlar kapatılmalı,türkiyenin kendi sanayisine hakim olması gerekir.şu anda türkiyede kulladığımız herşeyin %95 i dışarıdan gelmektedir.şuanda kesseler bize yollladıkları malları satmasalar türkiyede aspirin bulamazsın.sanayilerimiz dış ülkelere satılıyor.uydu yolladık diyorlar oa başka bir ülkeden atılıyor kendimize ait telefon ağımız yok silah sanayimiz yok yok allah yok ve düşünün bize gelişmekte olan bi devlet diye uyutuyorlar.biz burda müzik dinlerken geçlerimiz onlar üniversteler bitiriyor.gelip ülkemizi aldığındamı uyanacak bu devlet .alıncada uyansada bi işe yaramaz
5 Ocak 2010 11:10
aykaankol
her şeyden önce tarihimize düşman olduk ları için bizi sevmiyecekler yanlız bizim apmamız gereken bence önce bu memurların kendilerine çeki düzen vermesi sürek lı dışardan borç alınmamalı dış borçlar kapatılmalı,türkiyenin kendi sanayisine hakim olması gerekir.şu anda türkiyede kulladığımız herşeyin %95 i dışarıdan gelmektedir.şuanda kesseler bize yollladıkları malları satmasalar türkiyede aspirin bulamazsın.sanayilerimiz dış ülkelere satılıyor.uydu yolladık diyorlar oa başka bir ülkeden atılıyor kendimize ait telefon ağımız yok silah sanayimiz yok yok allah yok ve düşünün bize gelişmekte olan bi devlet diye uyutuyorlar.biz burda müzik dinlerken geçlerimiz onlar üniversteler bitiriyor.gelip ülkemizi aldığındamı uyanacak bu devlet .alıncada uyansada bi işe yaramaz
5 Ocak 2010 11:59
Üzümlükekiminfindiği ..

yazılanları okumadım;az çok tahmin edebiliyorum..
ama başlığı görünce şunu düşündüm;
dış dünyanın bakış açısını konuşmadan önce,kendi içimizdeki bakışı değerlendirsek fena olmaz mı..
sen kendi ülken için ne düşünüyorsun ki dış dünyanın(!) ne düşündüğüyle ilgileniyorsun..
5 Ocak 2010 18:21
Souvereign Jr
arkadaş dış dünyayı bize özetlemiş , teşekkürler...

armand demis ki:
HEPSİNİN TAAA AQ BEN!!
FRANSADA çocuğa tecavüz ederler AMERİKAN başkanı kendi sekreterini... yine AMERİKADA zenci beblere tecavüz ederler RUSLARI zaten hepimiz tanıyoruz ARAPLAR kendi liderini satar İNGİLİZLER dünyanın ençok gay olan ülkesi AVRUPA AVRUPA diye hoplarlar amerikaya gelince kancık köpek gibi tırsarlar.. YUNANLAR uçakla girip girip geri kaçarlar çakalın aslanla oynadığı gibi IRAKLILAR amerikaya yalakalık yapıp sonrada istila edilince zırlarlar. BULGARİSTAN türkiyeye nasıl uyuşturucu soksak diye kara kara düşünür.. GÜNEY KIBRIS hala ezikliğin acısını çıkarmak için türkleri aşağılamaya çalışır ULAN BEN SİZİN GİBİ İNSANDAN NE BEKLERİN SİZ KİM OLUYOSUNUZDA BİZE DEĞER BİÇİYOSUNUZ ŞEREFSİZLER!!!! değer biçiyolarda ne ooluyo?? gelip bana bir gram faydasımı olacak pezevenklerin?? burada bi forum vardı TÜRK OLMAK diye açın okuyun.... s....m hepsinin sülalesini 7 ceddini...
5 Ocak 2010 18:46
Chu Shu
ben tanıtım hastası değilim
bizim güneşimiz jamaika da olduğu gibi satılık değildir!

sanat ve ilim alanlarında gerekli atılımları yapıp gerekli olan gelişimi gösterirsek bütün dünya ya örnek oluruz eskiden olduğu gibi- bu eski olay elbett birilerinin ...gidecektir!

sen adam yetiştirirsin mehmet öz oktay sinanoğlu erol manisalı gibi insanları dünya zaten verir gerekli olan saygıyı

şunu hatırlatmak isterim
başkalrının bize saygı duymasını istiyorsak önce kendimize saygımız olmalı
1 2

kantin tv'nin seçtikleri..